Jedovatí mořští živočichové II

MUDr. David Skoumal –  ASTD Training Director

 

Kmen Měkkýši ( Mollusca)  zahrnuje Plže (Gastropoda), Mlže (Bivalvia) a Hlavonožce (Cephalopoda)

Plži mají jedový aparát umístěn v jazykové pásce-radula. Nebezpečí pro potápěče spočívá v neznalosti daného druhu a sevření plže v dlani. Může dojít k vystřelení raduly a poranění ruky.

Nejnebezpečnějším druhem jsou Homolice( Conidae) – Conus geographus, textile,tulipa

Conotoxin není přesně specifikován,je to komplex stovky různých složek.Působí mimo jiné přímo na sval a způsobí paralýsu-obrnu

Příznaky otravy jsou lokální-bolest, zarudnutí postiženého místa i celkové- zvracení, teplota, průjem. Těžké otravy vyvolají  nekoordinovanost svalových pohybů, úmrtí je způsobeno zástavou dechu při obrně bránice.

Léčba– pouze analgetika , zkusit lokální aplikaci tepla.

Mlži– kumulace jedu v těle mlže podle oblastí a roční doby. Otrava způsobena pozřením.

Typické kmeny- Slávky.,Návka Noemova,ostnovky..

Toxin- mytilotoxin, způsobuje blokádu nervosvalové ploténky- a tím obrnu. Příznaky jsou do 3 hodin po požití- nevolnost, křeče břicha, zvracení. Těžká otrava s rozvojem obrny, úmrtí je způsobeno zástavou dechu.

Léčba: výplach žaludku, vyvolání zvracení- další lékařem dle příznaků

Hlavonožci– jed se nachází v slinných žlázách v  ústech chobotnice. Toxin je kombinace mnoha látek a neurotoxinu – tetrodotoxin,který blokuje iontové kanály. Může způsobit  motorickou obrnu a zástavu dechu.

Nejnebezpečnější- chobotnice modrokroužkovaná  Hapalochlaena maculosa z Austrálie. Kousnutí je nebolestivé, příznaky se dostavují postupně-sucho v ústech,necitlivost rtů,nevolnost. Závratě a ztráta koordinace pohybů. Dušnost až zástava dechu.

Léčba: lékařem a pouze symptomatická podpora dýchání,než se toxin metabolizuje a vyloučí z organismu.

 

Kmen Ostnokožci  (Echinodermata) tvořen Hvězdicemi( Asteroidea), Sumýši(Holothuroidea) a Ježovkami (Echinoidea)

S ježovkami se setkalo mnoho z nás, buď nešťastným šlápnutím či kontaktem při vylézání na břeh ve vlnách apod. Nebezpečím pro nás jsou ostny- které jsou ostré a křehké, snadno se lámou a zůstávají zabodnuty v kůži .Ostny jsou často duté a obsahují jedové žlázy.

Poranění je velmi bolestivé- rána pálí, každý dotek bolest zvyšuje. Lokální příznaky jsou občas provázeny i celkovými- horečka, zvracení, průjem- tyto do pár dní odezní.

Léčba poranění ostny– u pár zabodnutí ostny vyjmeme- nejlépe za pomocí jehly do injekční stříkačky, která je ostrá a dobře zachytí svým tvarem osten a můžeme jej vytáhnout. Rány potřít Tea tree olejem či desinfikovat běžnými prostředky. U mnohočetného poranění raději počkat a nevytahovat hned, aplikace pouze citronové šťávy na rány- ta pomáhá ostny uvolnit a vyjmutí druhý či třetí den je méně bolestivé.

Hvězdice nemají žádný vystřelovací mechanismus, zde dojde k poranění kůže kontaktem s ostrými ostny – například Trnová koruna Acanthaster planci .Poranění je bolestivé, provázené otokem, zarudnutím, necitlivostí a krvácením díky hemolytickému účinku saponinů.

Léčba poranění – odstranění ostnů, vhodná je opět zvyklá aplikace horké vody,dezinfekce…

 

[av_gallery ids=’4678,4679,4680,4681,4682,4683′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’square‘ columns=’4′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]