Florida III – díl 2.

MUDr. David Skoumal –  ASTD Training Director

 

Florida – Historie jeskynního potápění v USA 

Část třetí 1990 – 1995

 

WKPP

V listopadu 1990 je oficiálně ustanoven WKPPWoodville Karst Plain Project  a prvním ředitelem tohoto projektu je Parker Turner. V tomto projektu je doporučován koncept Hogarthianského pojetí jeskynního potápění a dále začíná platit pravidlo týmové spolupráce.

Sóloponory nejsou doporučovány (Never dive alone – Nikdy se nepotápěj sám), tak jako použití vzduchu do větších hloubek ( Deep Air) není rovněž doporučováno. Pro výpočty dekompresí se směsemi vycházejí z postupů dr.Billa Hamiltona.

Parker je autorem motta na ceduli při vstupu do jeskynního systému

Please STOP unless cave trained“

( Prosím nepokračujte dále,pokud nejste certifikovaní jeskynní potápěči).Tyto cedule můžete nalézt na mnoha místech floridských a yucatánských lokalit a jsou většinou umístěny na hranici tzv. Daylight Zone – otevřené vody s denním světlem.

Bill Gavin začíná konstruovat DPV skůtry nové koncepce – Gavin Scooters, odlišné od Aquazeppů. Používá osvědčeného pohonu z malých skůtrů Tekna,které však mají malý akční rádius a jsou použitelné jen do malé hloubky-okolo 40m.

 

17.11.1991 dochází k další tragické události – Parker Turner utone v Indian Springs, kdy díky snad náhle vzniklému proudu dochází ke spadnutí písečného stropu ve vstupu. Parker utone po vysilujícím pokusu se prokopat ven po vyčerpání své zásoby vzduchu, cca 30 stop (9m)od odložené postupové láhve. Toto však pomůže jeho buddymu Billu Gavinovi se dostat ven.

Je to historicky první tragédie, která nebyla způsobena lidským faktorem a o to byla pro všechny bolestnější.

Vedoucím projektu WKPP se stává Bill Gavin.Po úmrtí Parkera Turnera dochází k přestavbě týmu, přicházejí nové tváře jako Jarrod Jablonski,John Todd,Steve Berman,Casey McKinley a George Irvine.

IANTD

Tom Mount vstupuje do IAND, vytváří kompletní program pro výcvik jeskynního, technického potápění a potápění směsového, včetně potápění s Trimixem. Organizace mění svůj název na IANTD ( International Association of Nitrox and Technical Divers).

 

V roce 1993 padají další hloubkové rekordy – Ann Kristovich dosahuje hloubky 554stop -169m a 10.srpna Sheck Exley sestupuje na dno jihoafrického Bushmansgatu – do hloubky 863 stop – 263m.

Tým WKPP prodlužuje explorace v různých lokalitách, George Irvine pomáhá Billu Gavinovi s koncepcí a výrobou DPV skůtrů . Hlavní program je v Cheryl Sink, kde se daří explorace do vzdálenosti 8000 stop -2438m a hloubky 220 stop -67m. Při jednom ponoru při návratu  zahyne Sherwood Schile kombinací zamotání do šňůry a následné paniky v restrikci.Bill Gavin ztrácí již třetího blízkého kamaráda při společném ponoru a proto před novým projektem ve Wakulla Springs pomalu rezignuje a předává své vedení WKPP.

K týmu WKPP se přidává Sheck Exley, Todd Kincaid,Barry Miller,Brent Scarabin aj.

DIR

Od roku 1994 se stává vedoucím WKPP George Irvine a poprvé je použit název DIR

Doing It Right pro novou filosofii potápění vycházející z původního Hogarthiánského konceptu.

George Irvine přináší nové tvůrčí pojetí DPV skůtrů – unifikace modelů,snadná výměna dílů mezi sebou a celkový design. Při ponorech na Yucatánu společně s Lamarem Englishem přinášejí novou koncepci použití více skůtrů po sobě.Podobně jako použití postupových lahví prodloužilo průniky, zde staging scooters prodloužilo délky explorací.Každý potápěč táhne za sebou záložní DPV skůtry.Tato technika je velmi efektivní a postupně nahradila koncept Oliviera Islera,který používal 2 skůtry upevněné vedle sebe.

 

Bill Stone a jeho projekty

Dr.Bill Stone se svým týmem podniká expedici do San Agustínského sifonu jeskynního systému Huautla v Mexiku. San Agustínský sifon začíná v hloubce jeskyně okolo 1300m po extrémně náročném transportu a patří mezi nejobtížnější na světě – díky množství vertikál, vodopádů a ve finální části sifónů a zaplavených chodeb.Při předchozích výpravách tým narazil na problém malé autonomie při použití otevřeného okruhu.Bill Stone vyvinul svůj projekt elektronicky řízeného rebreatheru Cis Lunar, jehož verzi Mk IV nasadil při této expedici. Konečný úspěch této expedice je však poznamenán tragickou událostí – jeden z hlavních exploračních potápěčů (push diverů) Ian Rolland , který byl diabetik na inzulínu, tragicky zahyne s největší pravděpodobností následkem utonutí po hypoglykemickém kómatu

po náročném transportu a sestupu.

 

Úmrtí Shecka

Tento rok , ve stejnou dobu ,když je Stoneův tým v Huautle ,se však stane další tragická nehoda. Na severu Mexika se dne 6.4.1994 dvojice Sheck Exley a Jim Bowden pokouší o sestup do hloubky 1000 stop- 305m v jeskyni Zacaton. Pravděpodobně díky závadě na regulátoru a úniku plynu v hloubce dojde k nehodě, při které Sheck utone. Další možností utonutí byl akcentovaný HPNS syndrom ( High pressure nervous syndrome – nervový syndrom z vysokého tlaku) .

Příznaky HPNS Sheck zažil již při předchozích ponorech, hlavně v jihoafrickém Bushmansgatu v hloubce 863 stop -263m o rok dříve.

Tato nehoda ochromila floridskou scénu ve velkém, Sheck jako nekorunovaný leader jeskynního potápění ve světě, učitel mnoha současných potápěčů, člověk,který tvořil základy jeskynního potápění –od základních pravidel až po plánování spotřeby, člověk, který začínal dekompresní zastávky v hloubce nedostupné pro ponor 90% potápěčů ve světě…

Tato nehoda však potvrdila, že i ti nejlepší nemusí být schopni vyřešit problém,když jsou ve vodě sami. Sheck i Bowden měli rozdílné plány ponoru, i když zahájili sestup společně, dál pokračovali každý sám na svém sestupovém laně.Jim Bowden přežil tento sestup s drobnými příznaky DCS a dosáhl maximální hloubky 905 stop – 276m,což byl nejhlubší sestup své doby.

 

WAKULLA  2

V roce 1995  začíná US Deep Caving Team a Bill Stone  pomalu připravovat další významný projekt –Wakulla 2. Bill vytváří speciální mapovací skener, který namontoval dopředu na DPV skůtr. Tento Digital Wall Mapper se ukázal jako velmi efektivní pro 3D zobrazení a zmapování chodeb.

 

Členové WKPP Todd Kincaid a Jarrod Jablonski vytvoří 6.6.1995 v Mannatee Springs nový rekord – posunují délku průniku na vzdálenost 11074stop -3375m.

V roce 1996 Steve Gerrard a Jill Heinerth organizující velký výzkumný projekt v Mexiku –

Ejido Jacinto Pat Expedition, zaměřený na jeskynní systémy Dos Ojos a Nohoch Nah Chich.

O rok později Jill a Paul Heinerth pronikají na dno cenotu Pit systému Dos Ojos do hloubky 330 stop -100m , objevují obrovskou prostoru, kterou nazvou Wakulla Room a která tuto jeskyni staví jako nejhlubší jeskynní systém na Yucatánu.

Vidíme, že počátkem 90.let začal technický přelom, který pokračuje dosud. Je odzkoušeno použití elektronicky řízených CCR v extrémních podmínkách a vytvořena nová koncepce DPV skůtrů. Tyto technické novinky se používají dosud a jsou velkým pomocníkem při řadě náročných projektů v následných letech, ať při jeskynních exploracích, tak i při vrakovém potápění.

 

 

[av_gallery ids=’4590,4591,4592,4593,4594,4595,4596,4597,4598,4599′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’square‘ columns=’4′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]