Jedovatí mořští živočichové III

MUDr. David Skoumal –  ASTD Training Director

 

Kmen Strunatci (Chordata)   Třída Ryby( Osteichthyes)

Z velkého výčtu jedovatých ryb se omezím pouze na pár, které jsou běžné a známé a kontakt s nimi je pravděpodobný. Jedový aparát je umístěn v prvních ostnech hřbetní ploutve, taktéž v ploutvích skřelových, řitních. U ocasních trnů nebyl prokázán- zde je nebezpečí pouze mechanického poranění- Bodlok-Acanthurus– zvaný chirurgická ryba má tento skalpel schovaný a tím je pro neznalé nebezpečný . Při použití jej vymrští kolmo k ocasu- je velmi ostrý a může způsobit velké řezné rány (Viděno na vlastní oči, zdokumentováno na videu). Jiné typy bodloků (Naso lituratus – Bodlok bezrohý) mají dobře viditelné ostny v páru po obou stranách kořene ocasní ploutve.

 

Ropušnice- Scorpaena scrofa – velmi rozšířená všude, má chutné maso. Obývá skalnaté dno a má mimikry- změna zbarvení povrchu podle terénu. Je neútočná- poranění nechtěným kontaktem.

Velmi rozšířeným druhem je Perutýn Pterois volitans s jedovatými hřbetními,prsními a řitními ploutvemi.Neútočný. Nebezpečí je hlavně v noci  pro koupající se plavce, protože perutýni vyplouvají k hladině.

Léčba– stejná jako obvykle –vypláchnutí rány a aplikace horké vody

 

Bradavičnatci- Synaceja horrida- Stone fish kamenná ryba- obývá dno mezi kameny, kdy vypadá podobně. Jedový aparát je v krátkých hřbetních ostnech. Neútočná. Toxin je velmi prudký, jsou popisovány smrtelné účinky.

Léčba je stejná jako u předešlých, aplikace antidota pokud je k dispozici

 

Ostnatci- Trachinus draco, araneus , vipera  Ryby běžné ve Středozemním moři. Nemají vzduchové měchy a proto nerady plavou, nejčastěji se zavrtávají do písku. Nebezpečí spočívá ve šlápnutí na rybu. Má vlastní zkušenost však hovoří i o agresivitě u druhu araneus, který na mě zaútočil a bodl opakovaně do obličeje a nohy. Následky jsou dosud.

Zranění je provázeno velkou lokální bolestí a rozvíjejícím se masívním otokem, obrnou končetin. Následují celkové příznaky- horečka, zvracení,poruchy srdečního rytmu.(Vlastní zkušenost). Ojediněle popsána obrna dýchacích svalů a smrt.

Léčba:  vypláchnutí rány, okamžitá aplikace TEPLA – nad 50st Celsia. Toxin je termolabilní protein, který se teplem rozkládá a tím je neúčinný.Lokální zdroj tepla- cigareta,doutník. Použití horké vody je problematičtější. Z léků velké dávky antihistaminik,kortikoidů.

 

Z dalších nebezpečných, ale ne jedovatých ryb, bych vzpomenul Ostence (Balistes) – Trigger fish , který v době kladení jiker je velmi útočný a pronásleduje potápěče na větší vzdálenost. Útočí tak, že prudce najíždí svými tvrdými pysky a způsobuje nepříjemné pohmožděniny.

Bodloci- chirurgické ryby již byly uvedeny dříve.

 

 

 

Čeleď: Vodnářovití (Hydrophiidae) Mořští hadi- všechny druhy jsou jedovaté. Údaje o agresivitě se rozcházejí, faktem je, že jejich zuby a tlama jsou velmi malé a tudíž riziko uštknutí se zmenší pouze na kousnutí do záhybu kůže-např.mezi palec a ukazováček na ruce..

Toxiny jsou neurotoxické a myotoxické-způsobuji rozpad svalů, dále obrnu,zástavu dechu,srdeční selhání,ledvinné selhání.. .Antidota jsou,ale těžko se vyjádřit k dostupnosti,jinak je léčba pouze symptomatická.

 

Otrava mořskými rybami- po pozření kontaminovaného rybího masa. Ze všech druhů je nejznámejší-  CIGUATEROVÝ  TYP- četný v karibské oblasti. Jméno je odvozeno od CIGUA- domorodého názvu karibského mlže Livona pica a proslaven byl konzumací masa z barakud.Původ není zcela jasný. Příznaky jsou akutní- do 30 hodin-horečka,křeče břicha,zvracení,průjmy,pocit chladu, studený pot,bolesti svalů,nekordinované pohyby.

Nejznámější je příznak opačného čití- teplé vnímáme jako studené a naopak.. Křeče, obrna obličejových svalů a do 3% úmrtnost na zástavu dechu.

Léčba pouze symptomatická. Popisovány i známky chronické otravy-vypadávání zubů, vlasů, nejrůznější postižení CNS-centr.nerv.systému.

 

Doporučené léky – uvedeny i pro zdravotníky , pro které budou dostupné

Antihistaminika lokální- Fenistil gel

Antihistaminika celková- Dithiaden či z nových Zyrtec,Claritine,Aerius,Xyzal aj.

Kortikoidy- rychle působící např. Hydrocortison, Solu-Medrol …

Přírodní produkty- Čajovníkový olej- Tea Tree oil- jakýkoliv, Vinný ocet

Čistý líh 60% – Spir. Vini dilutus

Ostatní léčiva dle příznaků

 

Na závěr bych chtěl všem doporučit, ať nesahají na nic, co před nimi může utéct a neuteče.

 

[av_gallery ids=’4689,4690,4691,4692,4693,4694,4695,4696′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’square‘ columns=’4′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]